fbpx

Ultraheliuuringud

Home » Projects » Ultraheliuuringud
Ultraheliuuringud

Ultraheliuuring

Ultraheliuuring on kiire, ohutu ja valutu, aga väga informatiivne meditsiiniline uuring.

UH uuringu käigus saadakse kõrgsageduslike ultrahelivõngete abil ülevaadet siseorganite, liigeste ja veresoonte seisust.

Uuringu tegemise ajal liigutatakse spetsiaalset andurit geeliga niisutatud nahapinnal.

Ultraheliuuringu ajal on arstil võimalik analüüsida ekraanilt või trükkida välja üksikuid ülesvõtteid siseorganitest, sealhulgas lihaste või veresoonte kujutisest ning saada ülesvõtteid võimalikest anomaaliatest või põletikest, mis võimaldavad kiiremat ja täpsemat diagnoosimist.

Tänapäevased ultraheliaparaadid võimaldavad määrata ka verevoolu suunda ja kiirust erinevates veresoontes.

Meditsiinikeskuses Medisfäär teostame ultraheliuuringuid nii täiskasvanute kui ka lastele, alates 3. eluaastast.

Tavaliselt kestab ultraheliuuring 15–25 minutit. Kui uuringuga kaasneb proovitükkide võtmine ehk biopsia või vedelikukogumi tühjendamine, siis võib uuring kesta kauem.

Ultraheliuuringu peamised näidustused:

  • Siseorganite (maks, neerud, põrn, sapipõis jne) ning kilpnäärme, rinnanäärmete või ka eesnäärme kuju ning suuruse hindamine, haiguslike muutuste avastamine, nende jälgimine ajas;
  • Suuremate veresoonte seisundi hindamine (nt veresoonte ahenemine või trombide esinemine);
  • Nahaaluskudede ja rinnanäärmete koldeliste muutuste hindamine;
  • Lihaste struktuuri muutuste hindamine;
  • Liigestes liigse vedeliku hindamine.

Ultraheliuuringute peamised piirkonnad:

Kõhupiirkonna ultraheliuuring

(maks, kõhunääre, neerud sapipõis, põrn, kõhupiirkonna lümfisõlmed)

Ultraheliuuring toetab kõhupiirkonna siseorganite  seisundit, sh suuruse ja kuju uurimist, aitab tuvastada  siseorganite arenguanomaaliad, sh kasvajad, kivid, polüübid sapipõies ja sapijuhades, maksakahjustused ning põrna defekte või kahjustusi. Üks päev enne ultraheliuuringut palume mitte tarvitada toiduaineid mis võivad põhjustada soolestikus puhituse (nt leib, värsked puuviljad, piim). Soovitame 6 tundi enne protseduuri mitte süüa.

Vaagnapiirkonna ultraheliuuring

(kusepõis, reproduktiivorganid (emakas, eesnääre), lümfisõlmed)

Vaagnapiirkonna ultraheliuuring aitab hinnata suguorganite suurust, nende struktuuri, tuvastada võimalikke kasvajaid või kinnitada nende puudumist, kontrollida kusepõie kontuure ja uriinijääkide mahtu ning hinnata kusepõit ümbritsevaid kudesid. Võimaldame teha kusepõie ultraheliuuringut koos eesnäärme uuringuga. Sel juhul teostatakse protseduuri pärasoole kaudu.  Soovitame vähemalt 12 tundi enne ultraheliuuringut mitte süüa. Uuringu ajal peaks kusepõis olema täis. 3-4 tundi enne protseduuri soovitame tühjendada seedetrakti.

Kilpnäärme ultraheliuuring

Uuring võimaldab tuvastada kilpnäärme seisu, sh sõlmede ja tsüstide olemasolu või nende puudumist, kilpnäärme struktuuri, suuruse ja ühtlase kuju. Protseduur ei nõua spetsiaalset ettevalmistust.

Rinnanäärmete ultraheliuuring

Rinnanäärmete ultraheliuuringut teostatakse regulaarse tervisekontrolli eesmärgil, et tuvastada rinnanäärmete haigused võimalikult varajases staadiumis või kui patsiendil on kaebused.  Ultraheiuuring võimaldab tuvastada rinnanäärmete suuruse, kudede struktuuri, tsüstide või kasvajate olemasolu või nende puudumise. Soovitame planeerida uuringut menstruatsioonitsükli 5-9 päevale. Menopausis naisterahvad või hormonaalseid kontratseptiive kasutavad naisterahvad saavad tulla protseduurile esimesel sobival päeval.

Jalaveresoonte ultraheliuuring

Veresoonte ultraheliuuring võimaldab varakult tuvastada varikoosi, trombe, tursete ja veenilaiendite põhjuseid, välistada või kinnitada patoloogiad ning oluliselt toetada diagnoosimist. Ultraheliuuringuks ettevalmistumisel palume eelnevalt 10 tunni jooksul loobuda suitsetamisest, kohvist, kangest teest ja energiajookidest ning vähemalt 24 tundi enne protseduuri ei tohiks tarvitada alkoholisisaldusega jooke.  Kui patsient tarvitab regulaarselt ravimeid, mis mõjutavad vereringet või veenide seisundit, tuleb sellest kindlasti eelnevalt teavitada protseduuriga teostavat arsti.

Kaela veresoonte ultraheliuuring

Kaela veresoonte ultraheliuuring võimaldab tuvastada veresoonte seisu, sh veresoonte seinte paksust,  avastada veeniummistusi, kontrollida verevoolu veenides, jne. Et valmistuda veresoonte ultraheliuuringuks  ette  on tarvis eelnevalt loobuda vähemalt 10 tunniks suitsetamisest, kohvi ja kange tee joomisest, energiajookide ning alkoholi sisaldusega jookide tarbimisest. Kui patsient tarvitab regulaarselt ravimeid, mis mõjutavad vereringet või veenide seisundit, tuleb sellest kindlasti eelnevalt teavitada protseduuriga teostavat arsti.

Kubemepiirkonna ultraheliuuring

Kubemepiirkonna ultraheliuuring võimaldab näha kubeme, munandite ja seemnekanalite struktuuri ja seisundit ning õigeaegselt tuvastada võimalikud patoloogiad. Erilist ettevalmistus see protseduur ei nõua. Piisab lihtsamatest hügieenilistest toimingutest.

Süljenäärmete ultraheliuuring

See uuring võimaldab hinnata suurte süljenäärmete –  keeleasuse, lõuaaluse ja kõrvaümbruse süljenäärme seisu, märgata kasvajaid, diagnoosida põletike, tuvastada süljekanalite ummistusi ja kive. Protseduurile tuleb minna tühja kõhuga. Vahetult enne protseduuri pole soovitatav juua.

Oleg Talamanov

Oleg Talamanov

Radioloog / Ultraheliarst

Töökeeled: eesti, vene, inglise