fbpx

Mammoloogia

Home » Projects » Mammoloogia
Mammoloogia

Mammoloogia (günekomastia)

Mammoloogi peamiseks ülesandeks on ohtliku patoloogia võimalikult varajane diagnoosimine. Arst uurib riskitegureid, mis võivad tulevikus põhjustada mitmesuguseid piimanäärmete patoloogiaid.

Arsti ülesannete hulka kuulub igasuguste rinnanäärmehaiguste, sealhulgas vähi ennetamine.

Naistel soovitatakse külastada mammoloog-onkoloogi kaks korda aastas pärast menstruaaltsüklit enne ovulatsiooni (5., 6. päev), kuid ei maksa unustada ka iseenda kodust ülevaatust.

Millal arsti poole pöörduda?

  1. Teile tehakse hormoonravi, olete hiljuti teinud abordi või plaanite rasedust;
  2. Rinna palpeerimisel tunnete kõvastumist (valulike aistingute või hematoomi (verevalumite korral) induratsiooni piirkonnas);
  3. Teil on olnud mingisugune rinna vigastus;
  4. Kui üks rind on teisest märgatavalt suurem või on mingil muul viisil oma tavapärast kuju muutnud;
  5. Tunnete piimanäärmetes valu, ahenemist, teravat valu, tekivad eritised rinnast menstruaaltsükli esimeses või teises faasis;
  6. Tunnete kaenlaaluste lümfisõlmedes valulikkust;

Arst mammoloogi-onkoloogi visiit sisaldab kliinilist läbivaatust (visuaalne ülevaatus ning palpatsioon),  lümfisõlmede kontroll kaenlapiirkonnas ning  diagnoosimiseks vajalike koondandmete kogumist (küsimused seoses sümptomite ja geneetilise eelsoodumusega).

Piimanäärmete puhul muutuste ilmnemisel pakub meie arst-mammoloog Teile võimalust läbida täiendava piimanärmete ultraheliuuringu spetsialist-radioloogi juures meie kliinikus (perearsti suunamisel on ultraheliuuring Haigekassa rahastusel).

Mammoloog pole ainult „naistearst“, vaid ka „meeste arst“.  Üle 40-aastastel meestel samuti kasvab risk haigestuda  rinnavähki. Meestel nimetatakse laienenud rinnanäärmeid günekomastiaks. Günekomastia põhjuseks on sageli östrogeeni üleküllus, aga samas, võivad mõju avaldada ka mitmed kõrvalfaktorid (ainevahetushäired, alkoholi kuritarvitamine, kontrollimatu steroidide tarvitamine jne).

Rinnavähi sümptomid

Tuleb märkida, et rinnavähi varases staadiumis on seda kodustes tingimustes väga raske kindlaks teha, kuna haigus on peaaegu asümptomaatiline. Kui kasvaja hakkab suurenema, on tunda tihedat moodustist, mis tavaliselt ei valuta.

Sümptomiteks võivad olla ka verised eritised rinnast. Nibu kõvastumine, kuju muutus või sissetõmbumine võib olla ka rinnavähi sümptom.

Pidage meeles, et õigel ajal arsti juurde pöördudes saate vältida raskeid  rinnahaiguseid.