fbpx

Gastroenteroloogia

Home » Projects » Gastroenteroloogia
Gastroenteroloogia

Gastroenteroloogia

Gastroenteroloog selgitab teie seedetrakti, maksa, sapipõie, söögitoru, mao, jämesoole ja peensoole, pankrease, teiste kõhuõõne ja väikese vaagna elundite probleemid välja, määrab vajaliku raviplaani ning annab soovitusi seedetrakti haiguste ennetamiseks.

Seedesüsteemi põhiülesanne on toidu ümbertöötlemine aineteks, mis on vajalikud organismi elutegevuseks. Lisaks on seedetraktil oluline roll immuunsüsteemis. Toit tuleb väljastpoolt, seetõttu on seedesüsteemi organites alati olemas bakterid. Seedeelundite kohase talituse korral on keha kaitstud patogeenide eest. Kui seedetrakti talitus on häiritud, suureneb organismi haavatavus. Sellest tingitud haiguste põhjuseid välja selgitada ja kõrvaldada aitab gastroenteroloog.

Gastroenteroloogi vastuvõtul teostab arst patsiendi läbivaatuse,  küsitleb teda  ning määrab vajalikud uuringud ja analüüsid, vajadusel pakub kõhu- ja vaagnapiirkonna ultraheliuuringu läbiviimist.

Kõhu- ja vaagnapiirkonna ultraheliuuring

Ultraheliuuring on ohutu ja valutu meetod seedetrakti ja  mitmete siseorganite (sapp, põis, neerud, maks, kõhunääre jne) uurimisel ning haiguste varajaseks diagnoosimiseks. See võimaldab vaadelda ja mõõta elundite kuju, suurust ja ehitust.

Ultraheliuuring on ohutu (ka lastele ja rasedatele) ja seda võib korduvalt teha. Selle abil on võimalik  tuvastada neerukivid, maksahaigused, siseorganite põletikud või vigastused.

Päev enne protseduuri ei ole soovitatav süüa toite, mis võivad tekitada kõhugaase (nt leiba, värskeid puu- ja juurvilju, piima).

6 tundi enne protseduuri ei tohiks süüa.

Haigused, mille puhul saab abi gastroenetroloogilt:

  • pankreatiit (kõhunäärme haigus);
  • käärsoole haigus;
  • hepatiit;
  • kõrvetised või gastroösofageaalne refluks (GERD);
  • sapipõie haigus;
  • ärritunud soole sündroom (IBS);
  • maohaigused jms

Uuringu tulemuste põhjal määrab gastroenteroloog ravi ja annab soovitusi edasise toitumise ja ägenemiste ennetamise kohta. Ärge lükake gastroenteroloogi külastust edasi! Pidage meeles, et mida varem täpne diagnoos pannakse ja ravi alustatakse, seda lihtsam on haigusega toime tulla. Kui Teil esinevad valud kõhus, sagedane kõhukinnisus või kõhulahtisus, kõrvetised või rohke gaasi teke, oksendamine, veri väljaheidetes, neelamishäired, ebaselged kõrvalekalded vereanalüüsis (maksanäitajad, hemoglobiinitase) siis vajate gastroenteroloogi abi.

Erakliinikus Medisfäär on võimalik registreeruda gastroenteroloogi tasulisele vastuvõtule.