fbpx

Rasestumisvastane implantaat (Nexplanon)

Home » Rasestumisvastane implantaat (Nexplanon)

Hormonaalne implantaat on elastne implantaat, mis koosneb keerukast membraanide süsteemist ja progesterooni hormoonist. Implantaadi pikkus on 4 cm ja läbimõõt 2 cm. See sisestatakse õla keskmisse kolmandikku naha alla siseküljele. Väliselt pole seda näha, kuid süstekohta kergelt vajutades on seda tunda.

Hormonaalne implantaat tagab naistele kolmeks aastaks kindla kaitse soovimatu raseduse eest. Naiselt ei nõua see mingit igapäevast hooldust. Mis kõige tähtsam, see on ülitõhus. Implantaadi tõhusus ei sõltu õigest kasutamisest ja on alati kõrge. Implantaat sisaldab ainult ühte hormooni – kollaskeha hormooni progesterooni ja ei sisalda östrogeene, mis võimaldab neid kasutada nii rinnaga toitvatel naistel kui ka naistel, kellel on östrogeenid vastunäidustatud või ebasoovitavad. Need on näiteks suitsetavad naised vanuses 35+ või migreeni, arteriaalse hüpertensiooni jms all kannatavad naised.

Implantaadi paigaldab erikoolituse läbinud arst. Protseduur sarnaneb nahaaluse süstiga kohaliku tuimestusega, kus implantaat asetatakse õla ülemisse kolmandikku naha alla. See on mugav, kuna ei ole vaja igapäevaselt jälgida rasestumisvastaste vahendite võtmist. Sellist rasestumisvastast meetodit saavad kasutada ka naised, kes pole veel sünnitanud. Kui plaanid on muutunud, saab implantaadi soovi korral igal ajal eemaldada. Implantaadi eemaldamine toimub kohaliku tuimestusega väikese 2 mm sisselõike abil.

Peamine toimemehhanism on ovulatsiooni pärssimine, seega on viljastamine ja rasedus võimatu. Lisaks suureneb emakakaelakanali lima viskoossus, mis raskendab sperma läbipääsu emakaõõnde. Emaka limaskest (endomeetrium) muutub õhukeseks, mis takistab munaraku kinnitumist.

Soovi korral saab implantaadi igal ajal eemaldada. Rasestumisvõime taastub kohe pärast implantaadi eemaldamist, tavaliselt 3 nädala pärast. Mõned naised rasestuvad mõne päeva jooksul pärast implantaadi eemaldamist.