fbpx

Loote kesknärvisüsteemi ultraheliuuring

Home » Loote kesknärvisüsteemi ultraheliuuring

Neurosonograafia on loote kesknärvisüsteemi üksikasjalik ultraheliuuring, mille käigus uuritakse ka loote aju ja lülisammast. Ideaalne uuringuperiood on teine trimester pärast 20. rasedusnädalat. Loote neurosonograafia eeliseks on asjaolu, et loote kolju on veel õhuke ja võimaldab uurida loote aju peaaegu iga nurga alt.

Loote aju süstemaatilises uuringus pildistatakse tavaliselt nelja koronaarset ja kolme sagitaalset sektsiooni. Uuritakse erinevaid struktuure, mida on võimalik tuvastada raseduse teise trimestri lõpus ja kolmanda trimestri alguses. Lisaks anatoomiliste struktuuride uurimisele võimaldab loote neurosonograafia hinnata raseduse ajal loote ajus toimuvaid füsioloogilisi muutusi.

Neurosonograafia võimaldab kontrollida loote aju põhilisi struktuure ja nende vastastikust asendit, hinnata loote pea kuju ja aju ehitust.

Individuaalsete struktuuride uurimistulemused annavad olulist teavet selliste aju väärarengute kohta nagu holoprosentsefaalia, Corpus Callosum agenees, kaugelearenenud hüdrotsefaalia ehk vesipea ja septo-optiline düsplaasia.

Loote lülisamba üksikasjalik uuring võimaldab diagnoosida avatud lülilõhestust (spina bifida aperta), mis tavaliselt viitab loote aju arenguhäiretele.